News / Events Qualifier Info Membership Dream Team Tourney Jamboree Conservation Youth
Bass Clubs NW Divisional Sponsors TBF Championship Officers Meeting Minutes Home

2012 Program


 

2012 Washington State Jamboree
May 26th thru 28th - Banks Lake

Club Results
 
  CLUBS REPRESENTED NUMBER OF ANGLERS TOTAL FISH TOTAL WEIGHT AVERAGE PER FISH RANKING AVERAGE PER ANGLER RANKING
                 
1 INLAND EMPIRE 17 183 327.10 1.79 1 19.24 1
2 NORTHEND 19 201 325.11 1.62 9 17.11 2
3 CHELAN 8 97 161.40 1.66 8 16.14 3
4 EVERGREEN 10 89 157.66 1.77 2 15.77 4
5 BANKS LAKE 9 86 149.00 1.73 5 14.90 5
6 BORDERLINE 8 86 148.66 1.73 6 14.87 6
7 WESTERN 13 118 188.78 1.60 11 14.52 7
8 PUYALLUP 11 78 135.95 1.74 4 12.36 8
9 RIVER RUNNERS 6 54 95.14 1.76 3 9.51 9
10 WBA 6 37 62.41 1.69 7 6.24 10
11 MT ST HELENS 13 30 48.23 1.61 10 3.71 11
12 GUEST 2 14 21.95 1.57 12 2.20 12
13 POTHOLES 1 0 0.00 0.00 0 0.00 0


The Top Five Teams The Inland Empire Team
Individual Results
 
    Angler Club # of Fish 3 Day Weight
1 BRIAN MERLINI EVERGREEN 15 39.18
2 JIM LOUIE INLAND EMPIRE 15 38.02
3 CHASE RATCHFORD RIVER RUNNERS 15 31.24
4 DEREK EGGIMANN EVERGREEN 15 30.68
5 CHARLIE KING INLAND EMPIRE 15 29.41
6 CURT HUISMAN BANKS LAKE 15 29.37
7 BRIAN MAYER CHELAN 15 28.24
8 AUDIE PALMANTIER CHELAN 15 27.99
9 KEN KERR CHELAN 15 27.67
10 DANA INGALLS BANKS LAKE 13 27.14
11 DAVID SLATER INLAND EMPIRE 14 26.98
12 RICH BITZER NORTHEND 15 26.91
13 BONNIE WARD WESTERN 15 26.79
14 LARRY AUSTIN NORTHEND 15 26.76
15 MITCH RATCHFORD RIVER RUNNERS 15 26.34
16 PETER KLINE NORTHEND 13 25.98
17 NICHOLAS SHABER INLAND EMPIRE 14 25.93
18 DOUG BROWN BORDERLINE 13 25.36
19 PHIL JOHNSON EVERGREEN 15 25.33
20 LINDA LOUIE INLAND EMPIRE 15 24.57
21 BRANDON THOMAS BORDERLINE 12 24.49
22 GERALD DUNN PUYALLUP 14 24.42
23 FRITZ SWANSON WBA 13 24.10
24 MIKE STAHLMAN WESTERN 11 24.09
25 DAKOTA JONES INLAND EMPIRE 13 23.88
26 JAMES KERR CHELAN 14 23.23
27 CHRIS BEDWELL NORTHEND 12 23.20
28 BOB HARRIMAN BORDERLINE 14 21.65
29 TOM MELOWITZ BANKS LAKE 13 21.16
30 CHARLIE COX NORTHEND 11 21.07
31 BOB LEARY NORTHEND 13 20.90
32 MEL MARCHESE NORTHEND 11 20.88
33 HEATHER STIEGELMEYER INLAND EMPIRE 14 20.75
34 KIM SKAAR CHELAN 13 20.59
35 SCOTT WILLIAMS INLAND EMPIRE 13 20.55
36 ERIC MORRIS INLAND EMPIRE 11 19.81
37 DOUG WARD WESTERN 13 19.74
38 DAN CONRATH INLAND EMPIRE 10 19.05
39 BOB CONE WESTERN 13 18.90
40 VICTOR ROSE NORTHEND 12 18.83
41 JIM OWENS WESTERN 13 18.63
42 JEFF BITZER NORTHEND 11 18.32
43 AL MAGGARD INLAND EMPIRE 13 18.31
44 SUE OWENS WESTERN 11 18.17
45 MIKE HOSTETTER BANKS LAKE 10 17.48
46 FRANK WHITE PUYALLUP 10 17.35
47 JENNIFER DUNN PUYALLUP 11 17.29
48 LARRY SULLIVAN WESTERN 10 17.23
49 JACOB BELL CHELAN 13 17.15
50 CALIN SCHEPLER BORDERLINE 11 17.00
51 MIKE WRIGHT NORTHEND 11 16.67
52 DAVID PARNICKY BORDERLINE 10 16.64
53 MARK BEDARD WBA 11 16.29
54 BRIAN SEELY RIVER RUNNERS 8 16.18
55 JIM SMITH WESTERN 12 15.95
56 BILL DUCKER BORDERLINE 8 15.77
57 MARTIN BIZBY INLAND EMPIRE 8 15.42
58 MAX HAMACK GUEST 10 15.40
59 STEVE COTTON JR EVERGREEN 9 15.24
60 JOE CHOINIERE INLAND EMPIRE 8 15.08
61 JOHN DAVIS JR PUYALLUP 8 14.95
62 ABRIAN JONES NORTHEND 9 14.87
63 BILL HANCOCK BANKS LAKE 11 14.87
64 RICH PRATT BORDERLINE 10 14.72
65 AARON MUSE PUYALLUP 8 14.66
66 BRIAN SHERRILL BANKS LAKE 8 14.52
67 PHIL PARKER NORTHEND 11 14.35
68 MARK WRIGHT NORTHEND 11 14.27
69 ROY VAN SLYKE CHELAN 10 14.15
70 LAMAR LOVELACE EVERGREEN 9 14.14
71 JIMMY ALLIS MT ST HELENS 9 14.09
72 JIM KIDDER NORTHEND 9 14.08
73 LAUREN SIVULA RIVER RUNNERS 10 13.84
74 JIM SUMICH EVERGREEN 9 13.30
75 WALT ROSE NORTHEND 9 13.19
76 RICH REINHOLT BORDERLINE 8 13.03
77 MAKAYLA WHITE PUYALLUP 8 12.81
78 DAVID RUSSELL NORTHEND 8 12.40
79 DARYL SNODGRASS WESTERN 7 12.35
80 JASON LAFAVE WBA 6 12.14
81 BOBBIE JOHNSON WESTERN 10 11.61
82 CRAIG SHABER INLAND EMPIRE 6 10.81
83 IAN ROSE NORTHEND 11 10.42
84 JAY SUMICH EVERGREEN 10 9.53
85 MICHAEL HEADY INLAND EMPIRE 7 9.43
86 RICHARD COFFEY BANKS LAKE 5 9.27
87 MIKE WILLIAMS MT ST HELENS 5 8.78
88 HENRY SEIBERT BANKS LAKE 7 8.77
89 JIM ROBBINS MT ST HELENS 4 8.71
90 KENN BRAINERD PUYALLUP 4 7.72
91 SHERRI RATCHFORD RIVER RUNNERS 6 7.54
92 DARYL LAMBERT WBA 5 7.52
93 NANCY MUSE PUYALLUP 4 7.47
94 TERESA BORRAYO PUYALLUP 4 6.59
95 ADAM ROLLINS GUEST 4 6.55
96 AL SEIBERT BANKS LAKE 4 6.42
96 JOHN DAVIS SR PUYALLUP 4 6.42
98 BRANDYN BITZER NORTHEND 4 6.36
99 COLEEN WHITE PUYALLUP 3 6.27
100 CHRIS BYALL NORTHEND 5 5.65
101 CHET WACHSMUTH INLAND EMPIRE 4 5.59
102 SHELLEY ALLIS MT ST HELENS 5 5.58
103 STEVE COTTON SR EVERGREEN 4 5.30
104 DALE SANDERS MT ST HELENS 3 4.58
105 STUART KARPENKO WESTERN 2 3.82
106 DAN KEELE INLAND EMPIRE 3 3.51
107 MATT ROBBINS MT ST HELENS 2 3.18
108 RUSTY FIELDS EVERGREEN 2 3.12
109 CARLA VAN SLYKE CHELAN 2 2.38
110 JOHN MINICA EVERGREEN 1 1.84
111 KATIE BARGMAN MT ST HELENS 1 1.67
112 STEVE HASTINGS MT ST HELENS 1 1.64
113 RICHARD LAMBERT WBA 1 1.50
113 SAMANTHA KARPENKO WESTERN 1 1.50
115 DAVE BRUGGMAN WBA 1 0.86
116 JASMINE HASTINGS MT ST HELENS 0 0.00
116 KATIE KARPENKO WESTERN 0 0.00
116 KELVIN RATCHFORD RIVER RUNNERS 0 0.00
116 MARION COX MT ST HELENS 0 0.00
116 MITCH JOHNSTON POTHOLES 0 0.00
116 ROSARIO HASTINGS MT ST HELENS 0 0.00
116 SADIE RINTA MT ST HELENS 0 0.00
116 TRENA GRASSER MT ST HELENS 0 0.00


 
The Top Five Finishers The Champion
Brian Merlini
Evergreen
Big Fish - 4.17 # Largemouth
Jim Louie
Inland Empire


 

Youth Results
 
Place Anglers Club Total Fish Total Weight
  0-6 Yr Olds      
1 Makayla White Puyallup 8 12.81
2 Jay Sumich Evergreen 10 9.53
         
 
Makayla White
First Place
  7-11 Yr Olds      
  no participants      
         
         
  12-15 Yr Olds      
1 Jacob Bell Chelan 13 17.15
2 Max Hamack WBA 10 15.4
3 Ian Rose Northend 11 10.42
4 Teresa Borrayo Puyallup 4 6.59
5 Adam Rollins Guest 4 6.55
6 Katie Karpenko Western 0 0
6 Sadie Rinta Mt St Helens 0 0
 
Jacob Bell
Chelan
First Place
Max Hamack
WBA
Second Place
Ian Rose
Northend
Third Place

 Casting Results

Kids Casting

Makayla White
Puyallup
1st Place
 Age 0 - 6

Quentin Thomas
Borderline
1st Place
Age 12 - 15

Teresa Borrayo
Puyallup
2nd Place
Age 12 - 15

Max Hamack
WBA
3rd Place
Age 12 - 15

Lee Perry
Borderline
4th Place
Age 12 - 15

 


Adults Casting

Coleen White
Puyallup
Womens
1st Place
Dakota Jones
Inland Empire
Mens
3rd Place
Mel Marchese
Northend
Mens
2nd Place

David Slater
Inland Empire
Mens
1st Place

Team Casting
Inland Empire - 1st
Northend - 2nd
Western - 3rd