News / Events Qualifier Info Membership Dream Team Tourney Jamboree Conservation Youth
Bass Clubs NW Divisional Sponsors TBF Championship Officers Meeting Minutes Home

2013 Program

                     

Past Jamboree Results - 2012

2013 Jamboree Club Results - May 25-27
 
  CLUBS REPRESENTED NUMBER OF ANGLERS TOTAL FISH TOTAL WEIGHT AVERAGE PER FISH RANKING AVERAGE PER ANGLER RANKING
1 Inland Empire 17 177 331.21 1.87 1 19.48 1
2 Chelan 9 111 193.04 1.74 6 19.30 2
3 Northend 15 149 251.89 1.69 9 16.79 3
4 Borderline 10 86 151.02 1.76 5 15.10 4
5 Tri-City River Runners 6 75 139.57 1.86 2 13.96 5
6 Puyallup 16 108 192.06 1.78 4 12.00 6
7 Western 7 58 96.83 1.67 10 9.68 7
8 WBA 9 50 84.95 1.70 8 8.50 8
9 Evergreen 9 53 84.31 1.59 13 8.43 9
10 Banks Lake 5 44 75.79 1.72 7 7.58 10
11 Long Lake 3 38 60.62 1.60 12 6.06 11
12 EWU 7 28 51.68 1.85 3 5.17 12
13 Mt. St. Helens 12 33 54.47 1.65 11 4.54 13
14 Wenatchee Valley 5 3 4.47 1.49 14 0.45 14


 

Inland Empire  - 2013 Jamboree Club Champions

Top 10 Individual Finishers


Individual Results
 
Place Angler Club Total Fish Total Weight
1 Mitch Ratchford Tri-City River Runners 15 34.39
2 Dakota Jones Inland Empire 14 34.24
3 Brian Merlini Evergreen 15 32.98
4 Jim Louie Inland Empire 15 31.72
5 Nicholas Shaber Inland Empire 15 30.40
6 Dan Conrath Inland Empire 15 30.29
7 Chase Ratchford Tri-City River Runners 15 30.25
8 James Kerr Chelan 15 29.74
9 Blake Lesher Inland Empire 15 29.74
10 Wes Wezenberg Mt. St. Helens 15 29.57
11 John McHenry Northend 15 28.87
12 Charlie King Inland Empire 15 28.50
13 Roy VanSlyke Chelan 15 27.63
14 Bobbi Forster Inland Empire 15 27.28
15 Tom Melowitz Puyallup 15 27.26
16 Bonnie Ward Western 15 26.68
17 Ken Kerr Chelan 14 26.25
18 Rich Bitzer Northend 15 24.68
19 Tom Fagenholm Chelan 15 24.64
20 Jeff Bitzer Northend 15 24.63
21 Kim Skaar Chelan 15 24.40
22 Curt Huisman Banks Lake 14 24.35
23 Fritz Swanson WBA 11 24.14
24 Brian Mayer Chelan 15 23.75
25 Bob Harriman Borderline 14 23.71
26 Tony Steiner Long Lake 14 23.46
27 Joe Mitchell Puyallup 15 23.39
28 Mark   Jacobs Chelan 13 22.34
29 Mel Marchese Northend 12 22.01
30 Larry Sullivan Western 13 22.00
31 Matt Lynn Tri-City River Runners 15 21.28
32 John Davis Jr. Puyallup 12 20.88
33 Jeremy Percefield Tri-City River Runners 10 20.85
34 Bob Steiner Long Lake 14 20.78
35 Bill Hancock Banks Lake 10 20.48
36 David Slater Inland Empire 11 20.26
37 Debie Marchese Northend 11 20.14
38 Charlie Cox Northend 12 19.45
39 John Ficken Borderline 12 19.27
40 Bob Cone Western 13 18.98
41 Doug Ward Western 11 18.47
42 Brandon Thomas Borderline 10 18.36
43 Victor Rose Northend 12 18.04
44 Kelvin Ratchford Tri-City River Runners 10 17.96
45 Jim Lind Northend 10 17.91
46 Bill Ducker Borderline 9 17.62
47 Doug Jorgensen Puyallup 10 17.31
48 Frank White Puyallup 9 17.27
49 Peter Kline Northend 10 17.18
50 Gary Morris Inland Empire 10 17.06
51 Steve Cotton Jr. Evergreen 9 17.05
52 Cy Floyd EWU 8 16.40
53 Dorothy Steiner Long Lake 10 16.38
54 David Parnicky Borderline 8 15.19
55 Chris Bedwell Northend 8 15.11
56 Seth Hawkins Tri-City River Runners 10 14.84
57 Gerald Dunn Puyallup 9 14.68
58 Doug Brown Borderline 8 14.53
59 Rich Pratt Borderline 9 14.32
60 Nick Barr EWU 7 13.56
61 Joe Choiniere Inland Empire 8 13.55
62 Cash Swanson WBA 9 13.32
62 Erick Morris Inland Empire 9 13.32
64 Dana Ingalls Banks Lake 8 13.17
65 Nathon Portch Inland Empire 7 13.04
66 Martin Bixby Inland Empire 11 12.98
67 Kenn Brainerd Puyallup 5 12.59
68 Sergey Gutsalo Northend 6 12.54
69 Chris Hollick Borderline 7 12.27
70 Michael Heady Inland Empire 6 12.10
71 Daryl Lambert WBA 6 12.07
72 Jim Kidder Northend 8 11.91
73 Tony LoFranco WBA 7 11.88
74 Tiny (Les) Hill Evergreen 10 11.73
75 Jay Sumich Evergreen 11 11.41
76 Jose Gomez Elegido Western 6 10.70
77 Aaron Muse Puyallup 6 10.03
78 Jason Portch Inland Empire 5 9.56
78 Makayla White Puyallup 5 9.56
80 Mark Mrzena Puyallup 5 9.43
81 Al Seibert Banks Lake 6 9.37
82 Eugene Gutsalo Northend 8 9.35
83 Craig Shaber Inland Empire 6 9.29
84 Richard Lambert WBA 6 9.15
85 Jesse Squires EWU 5 9.12
86 Calin Schepler Borderline 4 8.90
87 Jacob Smith Banks Lake 6 8.42
88 Terry Jensen Mt. St. Helens 7 8.33
89 Jim Howard Chelan 4 8.03
90 Jennifer Dunn Puyallup 5 7.78
91 Linda Louie Inland Empire 5 7.74
92 Steve Cotton Sr. Evergreen 5 7.68
93 Teresa Borrayo Puyallup 4 7.38
94 Jason Lafave WBA 5 7.36
95 Cale Swanson WBA 6 7.03
96 Rick Reinholt Borderline 5 6.85
97 Connie Orona Chelan 5 6.26
98 Adam Weberg Puyallup 3 6.04
99 Mike Morgan Mt. St. Helens 4 5.54
100 Mackenzi Brunner EWU 3 5.41
101 Dennis Carlsen Northend 3 5.22
102 Ian Rose Northend 4 4.85
103 Kelsey Shaber Inland Empire 4 4.75
104 John Davis Sr. Puyallup 3 4.51
105 Matt Garrigus EWU 3 4.47
106 Tim Skipworth Mt. St. Helens 2 4.31
107 Coleen White Puyallup 2 3.95
108 Dale Sanders Mt. St. Helens 3 3.29
109 Heather Stiegelmeyer Inland Empire 2 3.17
110 Jim Sumich Evergreen 2 3.09
111 Nick Hayes EWU 2 2.72
112 Roberta Arbello Wenatchee Valley 1 2.67
113 Nathan Shaber Inland Empire 4 2.22
114 Joe Arbello Wenatchee Valley 2 1.80
115 Steve Hastings Mt. St. Helens 1 1.77
116 Rosario Hastings Mt. St. Helens 1 1.66
117 Kaitlyn Cotton Evergreen 1 0.37
118 Brandon Voss WBA 0 0
118 Brice Goodman Wenatchee Valley 0 0
118 Caden Cotton Evergreen 0 0
118 Galen Goodman Wenatchee Valley 0 0
118 Jasmine Hastings Mt. St. Helens 0 0
118 Jim Owens Western 0 0
118 Lauri Cotton Evergreen 0 0
118 Lisa LoFranco WBA 0 0
118 Marion Cox Mt. St. Helens 0 0
118 Mike Williams Mt. St. Helens 0 0
118 Nancy Muse Puyallup 0 0
118 Sierra Grasser Mt. St. Helens 0 0
118 Sue Owens Western 0 0
118 Trena Grasser Mt. St. Helens 0 0
118 Tyler Wasilewski EWU 0 0
118 Mikki Goodman Wenatchee Valley 0 0

 
 

Mitch Ratchford - 2013 Jamboree Champion Steve Cotton Jr with the Big Fish (4.08 Pounds) Award

Junior Angler Standings

Place Angler Club Total Fish Total Weight
  0-6 Yr Olds      
1 Jay Sumich Evergreen 11 11.41
2 Cale Swanson WBA 6 7.03
3 Brice Goodman Wenatchee Valley 0 0.00
4 Caden Cotton Evergreen 0 0.00

 

Place Angler Club Total Fish Total Weight
  7-11 Yr Olds      
1 Cash Swanson WBA 9 13.32
2 Makayla White Puyallup 5 9.56
3 Nathan Shaber Inland Empire 4 2.22
4 Kaitlyn Cotton Evergreen 1 0.37

 

Place Angler Club Total Fish Total Weight
  12-15 Yr Olds      
1 Nathon Portch Inland Empire 7 13.04
2 Jacob Smith Banks Lake 6 8.42
3 Teresa Borrayo Puyallup 4 7.38
4 Ian Rose Northend 4 4.85
5 Kelsey Shaber Inland Empire 4 4.75
6 Sierra Grasser Mt. St. Helens 0 0.00

 

Jay Sumich & Cale Swanson
0 - 6 Age Group
Cash Swanson, Nathan Shaber & Makayla White
7 - 11 Age Group
Nathon Portch, Jake Smith & Teresa Borrayo
12 - 15 Age Group
Nathan Portch
Big Fish - 4.35 Pounds!


Kids Casting

Place Angler Club Total Points
  0-6 Yr Olds    
1 Cale Swanson WBA 30
2 Brice Goodman Wenatchee Valley 0

 

Place Angler Club Total Points
  7-11 Yr Olds    
1 Nathan Shaber Inland Empire 90
2 Dillon Forester Inland Empire 80
3 Cash Swanson WBA 60
4 Makayla White Puyallup 50
5 Meredith Morgan Mt St Helens 0

 

Place Angler Club Total Points
  12 - 15 Yr Olds    
1 Teresa Borrayo Puyallup 130
2 Bug Lafave WBA 110

 Casting Pictures
 

Nathan Shaber Meredith Morgan Brice Goodman
The Swanson Family Bug Lafave Dillon Forester
Teresa Borrayo Makayla White Teresa & Makalya
Age 7 - 11 Winner
Nathan Shaber
Age 12 - 15 Winners
Bug Lafave & Theresa Borrayo
Adult Casting Winners
Kelsey Shaber & Dakota Jones