News / Events Qualifier Info Membership October Team Tourney Jamboree Conservation Youth
Bass Clubs NW Divisional Sponsors TBF Championship Officers Meeting Minutes Home


April 28th, 2013 Lake Roosevelt Qualifier Results
 
 

Top three and Big Fish Winner

 

Place Points Angler Club B / NB # Fish Big Fish Total Weight Points
                 
1 48 Mark Maderos Puyallup B 5 5.29 16.67 48
2 47 Wes Wezenberg Mt. St. Helens B 5 3.32 16.66 47
3 46 Tom Melowitz Puyallup B 5 4.47 14.66 46
4 45 Ty Watterson Puyallup NB 5 3.60 14.40 45
5 44 Russ Baker Northend B 5 3.07 13.13 44
6 43 Dakota Jones Inland Empire B 5 2.72 12.26 43
7 42 Tyler Walcker Northend B 5   11.70 42
8 41 Ryan Hennessey Mt. St. Helens NB 5 3.33 11.45 41
9 40 Troy Roberts WBA NB 5 2.73 11.40 40
10 39 Nick Culver Puyallup B 5 3.03 11.31 39
11 38 Jeremy Cheever Chelan NB 5 2.56 11.17 38
12 37 John McHenry Northend B 5 2.06 10.51 37
13 36 Ken Elvsaas Northend B 5 4.29 10.25 36
14 35 Willie Parsons Evergreen B 5 2.18 9.95 35
15 34 Brian Merlini Evergreen B 5   9.79 34
16 33 Larry Austin Northend B 4 3.95 9.35 33
17 32 Ryan Gates Puyallup NB 5 2.70 9.33 32
18 31 Mel Marchese Northend B 5   8.89 31
19 30 Joe Mitchell Puyallup NB 4 2.55 8.40 30
20 29 Peter Kline Northend NB 3 3.38 8.05 29
21 28 Dez Ruffin Puyallup NB 5 1.70 7.54 28
22 27 Gerald Dunn Puyallup B 5   7.23 27
23 26 Joe Scheperle Puyallup NB 4   7.22 26
24 25 Troy Kelly WBA B 3   6.05 25
25 24 Michael Free Evergreen B 3 2.50 5.90 24
26 23 Eugene Gutsalo Northend NB 3 2.59 5.62 23
27 22 Jim Endecott Northend NB 2 2.28 4.42 22
28 21 Dwayne Lyons Puyallup B 2   4.14 21
29 20 Tim Baity Wenatchee NB 3   3.95 20
30 19 Doug Jorgensen Puyallup NB 2   3.53 19
31 18 Charlie Cox Northend NB 1 3.34 3.34 18
32 17 Kevin Higgins Puyallup B 2   3.10 17
33 16 John Davis Puyallup B 2   3.04 16
34 15 Travis Archer Puyallup NB 2   2.43 15
35 14 Mark Jacobs Chelan B 1   2.41 14
36 13 Derek Eggimann Evergreen NB 1   2.32 13
37 12 Keith Brooks WBA NB 1   1.96 12
38 11 Chris Bedwell Northend B 1   1.48 11
39 10 Abrian Jones Northend NB 1   0.98 10
0 0 Matt Barlow Wenatchee NB 0   0.00 0
0 0 Johnny Botts Wenatchee B 0   0.00 0
0 0 Sergey Gutsalo Northend NB 0   0.00 0
0 0 Tim Kwolek WBA NB 0   0.00 0
0 0 Steven Sherard Mt. St. Helens NB 0   0.00 0
0 0 Steve Hastings Mt. St. Helens B 0   0.00 0
0 0 Craig Taylor Mt. St. Helens B 0   0.00 0
0 0 Carl Jackson Mt. St. Helens NB 0   0.00 0
0 0 Clark Korper Puyallup NB 0   0.00 0


 

1st Place - Mark Maderos 2nd Place - Wes Wezenberg 3d Place - Tom Melowitz
Larry Austin Charlie Cox Dakota Jones
John Davis Gerald Dunn Michael Free
Ryan Hennessey Kevin Higgins Jeremy Cheever
Jim Endicott Keith Brooks Mark Maderos
Mark Jocobs Mel Marchese Joe Mitchell
Nick Culver Willie Parsons Peter Kline
Russ Baker Ryan Gates Tom Melowitz
Travis Archer Troy Roberts Ty Watterman
Tyler Walcker The Wind Blowing in the Afternoon The Weigh In